W oczekiwaniu na kolejne wydarzenia SysOps/DevOps Polska mamy dla Was interesujące wieści z Polski i ze świata.
24 stycznia br. nastąpiło oficjalne udostępnienie użytkownikom nowej platformy IaaS – vmgen. Jej użytkownicy mogą korzystać z globalnej infrastruktury w oparciu o 28 centrów danych zlokalizowanych w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji, Australii i Afryce. Co ciekawe – jedna z serwerowni znajduje się w Polsce, a konkretniej – w Warszawie.
Infrastructure as a Service
Infrastruktura jako usługa (IaaS) to rodzaj modelu usługi chmurowej, gdzie zasoby obliczeniowe należące do usługodawcy są udostępnianie użytkownikowi na życzenie przy użyciu aplikacji internetowej. Można więc powiedzieć, że usługodawca wynajmuje klientowi zasoby według jego potrzeb, dzięki czemu korzystanie z infrastruktury rozliczane jest według faktycznego zużycia, a nie ryczałtem, jak ma to miejsce w przypadku większości usług hostingowych.
Projekt vmgen
Inicjatorem i inwestorem projektu vmgen jest Mark Mahle, przedsiębiorca z Doliny Krzemowej, inżynier z wieloletnim doświadczeniem, założyciel i CEO firmy NetActuate, zaś głównym managerem projektu – Kacper Dąbrowski, absolwent Politechniki Wrocławskiej, architekt technologii chmurowych i założyciel technologicznej spółki SingleBit. Platforma software’owa vmgen opracowywana jest przez międzynarodowy zespół programistów z główną siedzibą w Polsce, natomiast za samą infrastrukturę odpowiada grupa inżynierów z USA.
Działanie platformy vmgen
Platforma vmgen jest na tyle prosta w obsłudze, że jest w stanie z niej korzystać każdy, kto dysponuje chociażby podstawową znajomością systemu Linux. Jest to w pełni zgodne z założeniami projektu, który ma stanowić alternatywę dla skomplikowanych serwisów, które często wymagają obsługi przez przeszkolonych specjalistów IT. Stanowi to obecnie spore wyzwanie nie tylko ze względu na koszty, ale też brak wykwalifikowanej kadry na rynku pracy i trudności z tym związane.
Jak to wygląda w praktyce? Uruchomienie maszyny wirtualnej na platformie vmgen z wybranym systemem operacyjnym trwa około jednej minuty. Użytkownik może zarówno wybrać jedną z wielu dostępnych w repozytorium dystrybucji systemu Linux, jak i wgrać własny obraz systemu operacyjnego. Dodatkowo dzięki możliwości konfiguracji w panelu administracyjnym vmgen, użytkownicy mogą zautomatyzować procesy zarządzania maszynami wirtualnymi. Proste, prawda?
Klienci vmgen mogą tworzyć maszyny wirtualne w oparciu o 28 data center zlokalizowanych na całym świecie. Spełniają one wszelkie wymogi norm bezpieczeństwa i zgodności, takie jak ISO 27001, SOC1, SOC2, PCI-DSS, HIPAA i inne oraz dysponują bezpośrednimi połączeniami z czołowymi punktami wymiany ruchu internetowego (IX), co pozwala zminimalizować opóźnienia. Warto też dodać, że sieć vmgen obsługuje adresację IPv4 i IPv6 i obecnie jest w tej kategorii jedną z pięciu największych pod względem ilości węzłów siecią na świecie. Co prawda sama platforma vmgen jest nowym projektem, jednak sieć, która się pod nią kryje jest rozwijana od dawna i korzystają z niej liczne organizacje i międzynarodowe przedsiębiorstwa. Jest ona również odporna na ataki typu DDoS, więc korzystanie z niej jest bezpieczne.
Rozliczanie kosztów w vmgen
Koszty korzystania z zasobów obliczeniowych rozliczane są z dokładnością co do sekundy, a cennik vmgen – w przeciwieństwie do skomplikowanych kalkulatorów wielu dostawców infrastruktury w chmurze – jest bardzo prosty.
Składa się on z dwóch pozycji: stawki godzinowej za korzystanie z maszyny wirtualnej, uzależnionej od jej konfiguracji (do dyspozycji jest siedem pakietów różniących się liczbą procesorów, ilością pamięci RAM oraz wielkością dysku) oraz opłaty za ruch wychodzący. Co ważne, każdy użytkownik co miesiąc otrzymuje bezpłatnie pakiet ruchu o wartości 70 USD, co w przypadku lokalizacji w Europie lub Ameryce Północnej oznacza 1TB bezpłatnego ruchu wychodzącego.
Cechą wyróżniającą vmgen na tle konkurencji jest fakt, że płatności dokonuje się w modelu prepaid. Dzięki temu użytkownicy mogą komfortowo kontrolować wydatki i nie muszą obawiać się nieprzewidywalnych kwot na fakturach czy przekroczenia założonego budżetu.
Cennik vmgen znajdziecie pod linkiem: https://vmgen.pl/cennik/.