Aktualności

22.07.2022

Dlaczego warto się szkolić?

Pójście do dentysty, rozliczenie PIT, pisanie dokumentacji… Miło by było zrobić to raz a dobrze – by starczyło na całe życie. Niestety, te przyjemności, tak samo jak podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych, to niekończąca się opowieść. Takie czasy, a przede wszystkim – taka branża. Tempo rozwoju technologicznego nie pozostawia złudzeń – albo trzymasz rękę na pulsie, albo zaśpisz i obudzi Cię za 10 lat Sztuczna Inteligencja, pijąca popołudniową kawkę przed Twoim komputerem. A tego nie chcemy!

Aby móc z pełną odpowiedzialnością gasić tych, którzy gdzieś w otchłaniach internetu nie mają racji, potrzeba solidnych podstaw merytorycznych. Z pomocą przybywają kursy, szkolenia, tutoriale, webinary, meetupy, grupy, fora czy szkoły. Sięgają po nie nie tylko ci, którzy chcą pozostać na bieżąco, ale również ci, którzy w przebranżowieniu upatrują swoją szansę na poprawę sytuacji zawodowej. 

Zmiana branży, czyli chodź na jasną stronę mocy

Aktualnie luka kadrowa w IT w Unii Europejskiej to 600 tys osób – jak podaje Raport DESI 2021. Dobrą informacją jest to, że, aby załapać się na pracę w IT, nie trzeba być od razu wymiataczem. Można zacząć od juniora już z zadowalającego progu finansowego, a potem piąć się po szczebelkach, podnosząc stopniowo swoje kwalifikacje i punktując w doświadczeniu. W ciągu ostatniego roku na rynek napłynęło o 3% więcej juniorów niż w latach poprzednich (Badanie Społeczności IT 2022 BulldogJob). Łącznie świeżacy to 23% całej społeczności. Odpowiadać za to może również pandemia i rozpowszechniona praca zdalna, czyli wielkie akceleratory zmian w zatrudnieniu. Do wejścia w świat IT nie jest potrzebny tytuł magistra, na początek wystarczy odpowiednio dobrany kurs czy szkolenie. 

Jest dobrze, może być jeszcze lepiej

A jak ma się sprawa wśród profesjonalistów, którzy w branży siedzą już długo? Co ich motywuje do nauki? Według badania BulldogJob 68% ankietowanych uczy się, aby się rozwijać i samodoskonalić. Bycie na bieżąco, które dyktuje dynamiczny rynek, to odpowiedź 15% ankietowanych. Co ciekawe – naukę często, bo aż w 14% przypadków, wymusza projekt, w którym pytani biorą udział. I to jest cenne, że zamiast odmawiać udziału w wyzwaniu, na które jesteśmy za krótcy, można się szybko podciągnąć w teorii, a resztę nadrobić w praktyce (siedząc równolegle na grupach i forach 😉

To też jest ważne!

Podnoszenie swoich kwalifikacji może mieć wiele miłych efektów ubocznych. Najbardziej wymierny – wzrost wartości rynkowej pracownika idzie w parze z wynagrodzeniem. To jasne i oczywiste, ale nie zapominajmy, że dodatkowe punkty w CV to również wzrost poczucia pewności w pracy, poczucia własnej wartości i zachęta do dalszego rozwoju. Do korzyści nauki w branży IT można dopisać również aspekt społecznościowy. Bardzo wiele uczymy się  z blogów, for, grup tematycznych, czytając lub zadając pytania wprost. Społeczność działa tutaj bardzo prężnie, dzięki czemu zdobywane w tej sposób informacje są “żywe” i aktualne. Z kolei szkolenia i udział w webinarach czy meetupach dają możliwość obcowania z ekspertami, którzy uczą nie tylko ex cathedra, ale także chętnie odpowiadają na pytania. I tylko czekać, kiedy taki networking przyniesie korzyści 🙂

Dlaczego warto się szkolić z SysOps/DevOps Polska?

Fundacja SysOps/DevOps Polska od wielu lat oferuje specjalistyczne kursy i szkolenia z zakresu DevOps. Szeroki wachlarz zagadnień, trenerzy z wieloletnim doświadczeniem w branży i konkurencyjne ceny – to tylko niektóre z wielu zalet prowadzonych przez nas szkoleń. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, koniecznie sprawdź naszą zakładkę szkolenia lub odezwij się do nas na maila [email protected].

Pobierz raport