Czym jest kultura DevOps?
Na początku warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest kultura DevOps. Pod tym pojęciem kryją się konkretne zasady organizacyjne i praktyki, dzięki którym można zadbać o zwiększenie współpracy pomiędzy poszczególnymi zespołami deweloperskimi. Kluczowym założeniem w kulturze DevOps jest wyeliminowanie wszelkich barier między teamami, w tym bariery komunikacyjnej. Do znamiennych aspektów należy też zaliczyć wdrażanie zautomatyzowanych rozwiązań, przejrzystość realizowanych procesów oraz korzystanie z elastycznych narzędzi. W efekcie dzięki tej filozofii dana organizacja lepiej dostosowuje się do zmian. Znamiennym wyznacznikiem kultury DevOps jest także skalowalność. Oznacza to zatem, że za sprawą automatyzacji i standardyzacji wielu procesów, organizacja może łatwiej dostosowywać się do rosnących wymagań rynku.
Jeśli szukasz więcej informacji na temat kultury DevOps, to koniecznie odwiedź blog.theprotocol.it! Znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów!
Współpraca między działami w kulturze DevOps
W firmie, w której obowiązuje system pracy DevOps priorytetem jest współpraca między poszczególnymi działami. Zazwyczaj oznacza to głównie ścisłą pracę pomiędzy teamem deweloperskim a operacyjnym. Niezwykle istotne jest to, aby zespoły razem wykonywały konkretny projekt. Nierzadko konieczne jest zorganizowanie dla obu teamów wspólnego miejsca pracy, aby maksymalnie usprawnić przepływ informacji. Należy podkreślić, że DevOps wiąże się ze współpracą wszystkich działów, które mają wpływ na cykl życia produktu. W projekt angażują się zatem nie tylko teamy deweloperskie i operacyjne, ale także zespoły QA, bezpieczeństwa, ale też biznesu. Dzięki czemu w razie problemów już na wczesnym etapie udaje się wykryć błędy.
Specjaliści IT z doświadczeniem w DevOps mogą liczyć na szybkie zdobycie pracy. Zapoznaj się z najnowszymi ofertami na theprotocol.it i przekonaj się, jak duże jest zapotrzebowanie na rynku.
Szybkie wdrażanie zmian w DevOps
Jednym z kluczowych założeń kultury DevOps jest praca w oparciu o ciągłe testowanie, monitorowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, co wpływa na wysoką efektywność w realizowaniu projektów. Nie bez znaczenia są też zautomatyzowane narzędzia, takie jak Jenkins (używany głównie do ciągłej integracji) czy Ansible (używane do automatyzacji procesów i zarządzania konfiguracją), które dodatkowo umożliwiają szybsze dostarczanie gotowych produktów. Wiąże się to także z potrzebą zbudowania wzajemnego zaufania między pracownikami oraz większego zakresu autonomii. W DevOps zespół wiele decyzji podejmuje samodzielnie, aby jak najszybciej dostarczyć klientowi gotowy produkt. Mimo znacznej autonomii team wciąż pracuje w ramach odgórnie wyznaczonych standardów i praktyk.
Interesuje Cię DevOps praca? W sieci znajdziesz wiele ofert zatrudnienia ze swojego regionu – poznaj oczekiwania pracodawców!
Podsumowanie
Kultura DevOps wiążę się z poprawą współpracy między kilkoma działami, które razem pracują nad wykonaniem zleconego im projektu. Bardzo ważną kwestią jest również elastyczność i skalowalność w podejściu do realizowania zadań. Jeśli chcesz wypracować kulturę DevOps również w swojej firmie, musisz zaufać zespołowi i przyznać mu większą autonomię w podejmowaniu kluczowych decyzji. Pamiętaj też, aby zapewnić teamowi dostęp do odpowiednich narzędzi automatyzacji, co pozwoli zwiększyć efektywność pracy.
Artykuł przygotowany w ramach współpracy przez theprotocol.it.