Wprowadzenie
Konteneryzacja, bezpieczeństwo, praktyki CI/CD, chmury, monitorowanie, testowanie… Mnogość i różnorodność zagadnień, z którymi zaznajomieni są DevOpsi, nasuwają pytanie, gdzie się tego wszystkiego nauczyć. Z pomocą przychodzą rozmaite szkolenia, jak chociażby te organizowane przez naszą fundację, do tego jeszcze tematyczne strony internetowe, profile specjalistów aktywnie udzielających się w mediach społecznościowych, fora, grupy społecznościowe i blogi. I to właśnie nim poświęcony jest obecny artykuł.
Blogi w języku polskim
Lepczyński IT
Strona prowadzona przez Wojciecha Lepczyńskiego, który pełni funkcję DevOps Cloud Architect z kilkoma certyfikatami wydanymi przez Microsoft. Jak pisze o swojej witrynie, jej celem jest dzielenie się doświadczeniem na temat chmury i automatyzacji, skupiając się głównie na Amazon Web Services i Microsoft Azure.
JustCloud.pl
Strona internetowa i blog, których twórcą jest Piotr Rogala, specjalista od rozwiązań chmurowych, certyfikowany MVP i trener Microsoftu. Na stronie możemy znaleźć informacje o meetupach, które organizuje lub bierze w nich udział oraz porady dotyczące chmury, głównie Microsoft Azure.
Dast blog
Serwis założony przez Daniela Sternika, specjalistę od chmury i DevOps, tematycznie nawiązujący do Windows Server, SysOps, DevOps, Linux i BSD. Strona zawiera pokaźną ilość tutoriali w takich obszarach jak Zabbix, Ansible, FreeNAS i Virtualbox, od wprowadzenia i instalacji po zaawansowane funkcje.
kkempin’s dev blog
Tematycznie bardzo różnorodny blog, na którym poczytamy zarówno o cyberbezpieczeństwie, chmurze, szeroko pojętym programowaniu, jak i wielu innych związanych z IT zagadnieniach. Część artykułów napisana jest w języku angielskim. Autorem bloga jest Krzysztof Kempiński, ekspert IT w dziedzinie Ruby on Rails, iOS i Elixir.
TeamQuest blog
Strona skupiająca się na takich tematach jak programowanie, open source, nauka i rekrutacja. Na uwagę zasługują częste aktualizacje – nowe artykuły pojawiają się dwa razy dziennie, tak więc każdy znajdzie tu coś ciekawego do czytania. Wiele tekstów napisanych jest przystępnym językiem, przyjaznym dla osób bez określonego wykształcenia technicznego.
Blogi najpopularniejszych chmur (język angielski)
Microsoft Azure blog
Oficjalny blog platformy Microsoft Azure z artykułami pojawiającymi się kilka razy w miesiącu, pisanymi przez różnych specjalistów. Witryna podzielona jest na kategorie tematyczne, a łączna liczba artykułów sięga kilku tysięcy, co czynią ją jednym z najlepszych i najbardziej aktualnych źródeł wiedzy zarówno o samej chmurze, jak i pokrewnych zagadnieniach.
AWS News blog
Kolejny oficjalny blog jednego z gigantów – Amazon Web Services. Podobnie jak w przypadku strony Microsoftu, tutaj artykuły również pojawiają się kilka razy w miesiącu, skupiając się przede wszystkim na tej konkretnej chmurze.
Google Cloud blog
Ostatni z wielkiej trójki, Google, dostarcza ogromną ilość tekstów na swoim blogu, niekiedy aż po 10 artykułów dziennie. Tematycznie rozpiętość jest bardzo duża, niemniej wszystko obraca się wokół chmury Google i jej powiązań z innymi produktami tej firmy lub jej partnerów.
Wybrane blogi w języku angielskim
Atlassian DevOps blog
Blog platformy Atlassian skupia się na wielu tematach, a jedną z kategorii jest właśnie DevOps. Chociaż artykuły w tym dziale nie pojawiają się zbyt często, strona oferuje dobry przekrój różnych zagadnień, w tym tematów, które okażą się przydatne w różnych gałęziach IT.
DevOps Cube
Choć w nazwie serwisu mamy kluczowe słowo DevOps, na platformie znajdziemy również ciekawe teksty o startupach, szkoleniach, chmurze, monitorowaniu i automatyzacji infrastruktury. Znajdują się tu także podkategorie dla konkretnych rozwiązań, takich jak chociażby Kubernetes czy Jenkins.
DevOps.com
Codzienna dawka wiedzy dla DevOpsa i docelowa przystań dla wielu użytkowników zainteresowanych tematem. Platforma zawiera liczne podkategorie, informacje o webinarach i wydarzeniach, linki do grup tematycznych i streamy. Zdecydowanie warto dodać ją do ulubionych zakładek.
Docker Blog
Zgodnie z nazwą, jest to strona poświęcona jednemu z najpopularniejszych narzędzi do konteneryzacji wykorzystywanych przez DevOpsów. Wiele porad na temat efektywnej pracy z programem, informacje o aktualizacjach i spotkaniach. Pojawiają się tu również linki do materiałów video.
DZone
Obszerna, często aktualizowana platforma poruszająca wiele tematów, m.in. DevOps, chmury, Agile, sztuczna inteligencja, open source, web development, Big Data i inne. Spośród innych serwisów wyróżnia się tym, że często pojawiają się materiały do pobrania w formacie .pdf, wystarczy tylko założyć darmowe konto.
Apiumhub blog
Witryna posiada wersję angielską i hiszpańską, niemniej artykuły pisane są jedynie w tym pierwszym języku. Łącznie, obecnie znajduje się tu około 500 wpisów, przede wszystkim w takich tematach jak Agile, architektura oprogramowania, tworzenie aplikacji, UX i nowinki ze świata technologii. Stałym punktem są również informacje o interesujących wydarzeniach.
Inne warte uwagi
Podkategorie DevOps na Reddit
Dla wielu DevOpsów jest to jedno z pierwszych źródeł informacji, po które sięgają. Raz, że ktoś już mógł poruszyć interesujące nas zagadnienie, a dwa, że logując się na Reddit uzyskujemy dostęp do społeczności liczącej wiele tysięcy użytkowników, często chętnych do wymiany doświadczeń, odpowiedzi na konkretne pytania i wzajemnej pomocy.
Grupa SysOps/DevOps Polska
Pisząc o innych źródłach, nie mogliśmy nie wspomnieć również o naszej grupie na Facebooku. Licząca ponad 25 tysięcy użytkowników społeczność chętna jest do wzajemnej pomocy i może okazać się najszybszym sposobem na uzyskanie interesujących nas informacji.
Podsumowanie
Najwięcej informacji na temat DevOps znajdziemy w języku angielskim, aczkolwiek istnieje kilka polskich serwisów zajmujących się tą tematyką. Przeglądając artykuły warto zwrócić uwagę na ich daty, ponieważ wiele blogów zostało porzuconych przez swoich twórców, a opublikowane teksty mogą niekiedy okazać się nieaktualne. Na koniec zachęcamy jeszcze do udziału w wydarzeniach, meetupach i szkoleniach organizowanych przez Fundację Sysops/DevOps Polska. To źródło zawsze aktualnej wiedzy, które stale dostarcza nowych informacji.